Jste zde

Změna programu: Konopiště. Místo, kde lze pochopit dějiny Evropy.

Přibližně patnáct kilometrů od Slapského jezera stojí zámek Konopiště. Protože došlo ke změně počasí, musí dojít i ke změně programu. Víkend na koupání se změnil ve víkend na hrady a zámky. Viděli jsme Růžovou zahradu, pávy, medvěda Jiřího a zbrojnici Ferdinanda dÉste. Nevstoupili jsme do rybníka, a tudíž jsme nevyletěli do luftu. A nakonec jsme ještě trochu pochopili dějiny Evropy.

Ideální koupací víkend se změnil na ideální hrady a zámky víkend, a proto jsme se vydali na Konopiště.  Do začátku opravdové sezóny zbývá několik dní, takže se v těchto posledních dnech lze po zahradě i v zámku pohybovat mimo organizované průvody. Náš průvod při prohlídce čítal nakonec jen pět osob, z čehož tři osoby nemluvily česky.

Jak je dobré, mít věci prozkoumané na vlastní pěst, se ukázalo hned při parkování. Parkoviště přes silnici proti zámku stojí 60 Kč na celý den. Když se ale popojede tak pět set metrů k hrázy rybníka, lze odbočit na další parkoviště. Je blíže zámku a je levnější, jenže se o TOM musí vědět. Také je dobré vědět, že se uskutečňuje rekonstrukce zámeckého rybníku, takže je vypuštěn. Žádný romanticky pohled na hladinu vody v anglickém parku se nekoná. Na hrázi rybníka pak stojí výhružný nápis: Zákaz vstupu do prostoru rybníka. Nebezpečí výbuchu. 

Cesta na zámek parkem pak obsahuje různá rozcestí a směrovky: Zámek, Růžová zhrada, Medvědi. Je dobré vědět, že Medvědi a Zámek jsou totéž, protože medvěd Jiří sídlí ve skutečnosti přímo u zámku. Zatímco směr Růžová zahrada vede do růžové zahrady. V růžové zahradě se nacházjí tři pávi, kteří kdykoli je míjí pasoucí se slepice, začnou neomylně namlouvací tanec. V tu chvíli lze udělat selfie páva. Rovněž jsou tam růže, veverka, lavičky, rybníček, sochy. Nádherné místo pro setkání sám se sebou. 

Medvěd Jiří je pojmenován po sv. Jiřím, patronu tohoto místa. Jde o asijského medvěda ušatého. V celé republice jsou pouze tři exempláře a zámek se mu pokouší neúspěšně najít nevěstu. Jiřímu je devět let. Tento meděvěd se dožívá věku dvacet pět let. To všechno jsme se dozvěděli od chovatele Jiřího, který mu právě přinesl rybu, a proto jsme Jiřího mohli vidět. Jiří totiž špatně snáší pohledy turistů a celé dny se schovává v pelechu, aby celé noci pobíhal ve výběhu. V noci ho tady vidím tancovat, prozradil nám chovatel Jiřího, který mu čas od času dojde osobně do kotce vyprášit kožich od slámy, ve které se Jiří celé dny válí.

Interiér zámku je velmi tajmený, vzácný a dokonale famózní. Je málo míst, kde lze vidět původní jednoduché střelné zbraně, palcáty a štíty nebo úplnou zbroj rytíře s koněm a dokonce i popravčí meče, sbírku, jejíž základ je v Itálii. Stovky loveckých trofejí z celé Evropy, komnaty šlechticů, kde lze vstoupit do jejich životů. Osobní předměty a příběhy v obrazech, které sem byly vráceny po vystěhování fašistů. To všechno však převyšuje něco úplně jiného. V jedné z komnat se nachází pečlivě sestavený seznam všech evropských národů včetně popisu vlastnostní těchto národů. Český národ v seznamu není. Je jen málo míst, kde lze pochopit dějiny Evropy, v níž s národem zvaným český nikdo nepočítal.

Irena Válová

 

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer