Jste zde

Záhada žháře u jezera. Letní stánek na Skalici lehl popelem.

Stánek u autokempu na Skalici lehl popelem. Po dřevěné stavbě, která sloužila jako letní restaurace U Tomáše, zbylo jen spáleniště. K požáru došlo podle očitého svědka pozdě večer v pátek 9. ledna 2015. Ještě o tomto víkendu se na místě válely roztavené lednice a zkroucená plechová střecha. Podle našich informací bylo místo vypáleno záměrně. Temné síly byly u Slapského jezera vždy a nyní se probudily.

Podle přímé výpovědi našeho svědka už v půl jedenácté v noci v pátek 9. ledna 2015 hořel stánek vysokým plamenem. To nebyl oheň, ale opravdový požár, řekl nám náš svědek, který na Skalici bydlí. "Viděl jsem ohromné světlo z těch míst, šel jsem tam a byl to obrovský požár. Hned jsem volal hasiče. Pak jsem utíkal k lidem, co na cestě pod stánkem parkují auta, aby si je hned odvězli. Plamenty šlehaly tak vysoko, že jsem měl strach, že přeskočí přes stromy do blízkých zahrad a na chaty. Pak přijelo pět hasičských vozů a hasiči to uhasili," odvyprávěl nám svědek, co se u Slapského jezera dělo v pátek 16. ledna. Z jeho řeči bylo patrné, scéna, kterou viděl, byla děsivá.Kromě stánku, který sloužil posledních několik let jako letní restaurace s prostorou a stoly uvnitř a s venkovním sezením na lavicích pod slunečníky, shořela také maringotka, ve které byly několik let umístěny záchody, avšak nebyly používány. Uzamčená maringotka na kolech uvnitř se záchodovými kabinami v létě občas odporně páchla a člověk znalý místních poměrů si logicky musel klást otázku, kdo tento humus bude jednou odstraňovat a kolik to bude stát. 

Plameny, které šlehaly z hořícího stánku a z hořící maringotky olizovaly vysoké smrky přes cestu směrem k chatám a také stavební buňku, která kdysi sloužila jako prodejna, ale v poslední době byla zavřená. My jsme se podívali dovnitř a našli jsme tam postele, sklenice na pivo a přepravky. Zcela nedotknuta zůstala dřevěná stavba někdejší recepce prvního kempu Skalice. Ve skutečnosti celá černá a strašlivá scéna jsou dvě obdélníková požářiště, v nichž jakoby oheň zůstal ohraničen a svázán uvnitř. Podle další dobře informované osoby na místě hasiči i policie už požár vyšetřovali a dospěli k závěru, že požár byl někým založen a místo bylo vypáleno záměrně. Také pracovníci firmy, která v těch dnech budovola na Skalici mezi chatami novou přípojdu elektřiny, někoho uvnitř stánku viděli, doslechli jsme se.

Ještě po týdnu leží na černé zemi roztavené lidnice a mrazáky i ohněm zkroucená střecha, to vše u zčernalých trosek maringotky. Dřevěná stavba půodně přibyla na Skalici k autokempu pod silnicí v počátku sedmdesátých let minulého století a byla to prodejna potravin, nápojů a zeleniny, kterou provozoval Jaroslav Janda s rodinou. Na místě se scházeli chataři i lidé z kempu. Po převzetí moci od komunistů v roce 1989 byl stánek zavřený, poté opětprovozovaný jako prodejna, pak znovu zavřený a poslední roky byl provozován jako letní restaurace U Tomáše, přičemž nájemce si ke stánku přibral do nájmu ještě restauraci Modrá světla v druhém kempu na Skalici. U Tomáše začali zavírat v deset hodin večer a perosnál od "Tomáše" posílal hosty do Modrých světel. Oba podniky si totiž konkurovaly. Temné síly nyní poslaly ohněm hosty letní restaurace U Tomáše rovnou do pekla.

Irena Válová

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer