Jste zde

Z bouře nad Atlantikem se vynořil osmý: Nandor Fa, legenda. Veterán poráží hvězdy oceánů

Zatímco agentury varují před čtrnáctimetrovými vlnami a bouří nad Atlantikem, tam někde venku, uprostřed toho jede plachetnice. To se veterán oceánů Nandor Fa (63 let)  už pátý den pokouší ve vichřici dostat do cíle krutého závodu kolem světa Vendée Globe.

Projet cílovou čárou v Les Sables d´Olonne se mu podařilo dnes. Objet sólo svět bez pomoci mu trvalo 93 dní a dvacet hodin. Za sebou nechal 21 hvězd oceánského jachtingu včetně těch mužů, kteří nebyli schopni závod dokončit.

Nandor Fa jel také za nás, kteří máme nade vše svobodu. Zde je neuvěřitelný příběh námořníka, který začal objíždět svět na protest proti režimu. Na Mysu Horn napsal: Do očí mi vstupují slzy. Přijel jsem se rozloučit.

Skipperovi, který přijel 20 dní za vítězem a skončil tak na osmém místě nejobtížnějšího závodu plachetnic, připravila Francie neuvěřitelně vřelé přivítání. V kanálu do přístavu v Les Sables d´Olonne, u pontonů, ve vesničce Vendée Globe se shromáždily davy lidí. Přímé přenosy sledovaly tisíce a sdílely se po stovkách. Příjezd  jednoho z Mistrů třídy IMOCA 60 (IMOCA OCEAN MASTERS) Nandora Fa ohlašovaly weby už několik dní. Nandor Fa přišel během letošních silných větrů o dvě důležité plachty, o to obtížnější měl dojezd ve větru 35 uzlů, kde mu správné plachty citelně chyběly. Jeho postup vichřicí sledovaly tisíce lidí. 

Když byl Fa na Hornu, bylo Armelovi devět let

Maďarský závodník Nandor Fa je historicky první neFrancouz, který se zúčastnil Vendée Globe. Poprvé do soutěže nastoupil v roce 1992 a skončil hned na neuvěřitelném pátém místě. Poté už zaslíbil svůj život oceánu. Na další dokončení závodu Vendée Globe však čekal celých dvacet pět let – do dneška. Další pokus o start na Vendée Globe v roce 1996 totiž skončil katastrofou: nově postavená loď Budapešť spadla z jeřábu, přesto s ní startoval, ale záhy se srazil s obchodní lodí. Vrátil se, opravil loď, znovu odstartoval, ale vypověděla mu elektronika. Přesto zvládl třetí start, ale nakonec se vrátil do Les Sables.

Za svobodu proti režimu

Když Nandor Fa před třiceti lety uskutečnil spolu s přítelem první plavbu kolem Mysu Horn, bylo vítězi letošního vydání Vendeé Globe Armelovi Le Cléash´hovi pouhých devět let a plachtil doma na Optimistu, upozorňuje Vendeé Globe. Původně se Nandor věnoval zápasu, ale po nehodě přesedlal na kanoistiku a poté na jachting, kde se vypracoval až k Olympiádě.

A pak se to stalo: Olympiáda 1984. Fa spolu s přítelem objeli v letech 1985 – 87svět, protože chtěli vyjádřit svobodu a protest proti komunistickému režimu, který ze solidarity s ruským bojkotem, zakázal Nandorovi Fa účast v reprezentaci ve třídě Fin na Olympijských hrách v Los Angeles roku 1984, poznamenává Vendée Globe k životním peripetiím námořníka z bývalého táboru socializmu a míru. I hoši z Vendée Globe však mají krátkou paměť, dodáváme k tomu. Nandor Fa protestoval ve skutečnosti proti Sovětskému svazu, na jehož existenci Vendée Globe tak rychle zapomněl.

A právě při prvním průjezdu kolem Mysu Horn zaslechl na frekvenci u Chile radiovou komunikaci mezi závodníky, kteří jeli závod sólo kolem světa. Právě na Mysu Horn v roce 1987 se rozhodl, že se do takového závodu přihlásí.

Loď si postavil sám. Jak jsme z komunizmu zvyklí

Nandor Fa objel Mys Horn jako závodník nakonec celkem pětkrát. Dvakrát z toho solo. Ve dvojici objel Mys Horn s Conradem Colmanem během Barcelona World Race, kde se loď Spirit of Hungary v roce 2015 umístila rovněž na osmém místě. Nandorovi a jeho lodi se věnuje i náš film o Barcelona World race Borci z Barcelony I a Borci z Barcelony II.

Nandor Fa je jediným závodníkem, který stejně jako mnoho dalších, co žili v komunizmu, je zvyklý myslet sám, stavět sám a pomáhat si, jak se dá. Spirit of Hungary je jediná IMOCA 60, kterou navrhl a vlastníma rukama postavil Nandor Fa. Postavil ji jako IMOCU nové generace v roce 2014 právě včas, aby mohla absolvovat Barcelona World Race. Stavěl částečně v Maďarsku a částečně v loděnicích ve Francii. Video ze stavby lodě Spirit of Hungary je zde. Lodi designované v barvách maďarské vlajky hrála dnes v Le Sables d´Olonne maďarská hymna.

Na oceán se rozhodl plně se znovu vrátit poté, co zajistil rodinu a postavil firmu na výrobu pontonů. Nandor Fa pochází z města Székesfehérvár nedaleko Budapešti a kdo ho sleduje, ví, že ho lze potkat s plachetnicí i na Balatonu, kde se hlásí k místní jachtařské komunitě. Ostatně byl to jeden z těchto jachtařů, kdo mu pomohl dopravit v roce 2015 Spirit of Hungary na další start poté, co zlomil stěžeň. Jachtaři přivezli náhradní stěžeň podobný tomu z obyčejné cestovní Bavarie a s malými plachtami převáželi IMOCU 60 podél pobřeží Francie.

 Muž naposledy na Hornu: Přijel jsem se rozloučit

Jak uvádí Vendée Globe, Nandor Fa se stydí, když je vyzdvihován jeho věk 63 let. V tomto vydání však alespoň jednou vyjádřil pochyby o tom, zda se ještě někdy vrátí na nejkrásnější místa planety. Toto napsal 9. ledna 2017, když  před půlnocí objížděl Mys Horn:

"Kolem probleskují bílé pěny, které se objevují a pak potopí pod vodu. Nejkrásnější boží stvoření albatrosové krouží kolem jako ve snových představách a já mám obavu, že je to pravděpodobně naposledy, kdy vidím toto zázračné místo. Do očí mi vstupují slzy. Proto jsem sem přijel, abych se rozloučil s touto divokou, nevyzpytatelnou krásou.

Světla noci jsou nádherná. Přede mnou je všechna ta šeď, za mnou protiklad: krása a štěstí. Napravo vidím měsíc a jeho odraz dole ve vlnách. Nalevo je modrý pruh soumraku na horizontu a vypadá to jakoby se táhl přes celou Antarktidu. Už více neztmavne, jen půjde dokola a vrátí se. Už brzy mě pozdraví z východu."

Irena Válová

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer