Jste zde

Ústřední povodňová komise rozkázala vypustit Slapy, jezero na suchu

Rozvrácená mola, lodě zapíchané kýly v bahně, jezero bez vody jako v prosinci. Ústřední povodňová komise rozkázala vypustit Slapskou přehradu. V zálivech trčí pařezy a pláže končí v bahnité promenádě. Povodí Vltavy jezero nenapustí, rozkaz Ústřední povodňové komise platí na neurčito.  Státnímu podniku Povodí Vltavy byla odebrána pravomoc rozhodovat o vodě ve Slapech. Podle informace Povodí z dnešního rána, se vodohospodáři pokusí udržet hladinu aspoň na kótě 268, tedy na současném stavu.s


Vypouštění Slapské přehrady začalo už 7. června, kdy bylo oznámeno, že ze Slap se stává retenční nádrž, a proto bude jezero odpuštěno pod kótu 269,10. Informace Státní plavební správy ani Povodí Vltavy ovšem neobsahovala to podstatné: jak hluboko pod kótu 269,10 klesne voda. Málokoho napadalo, že jezero bude spektakulárně vypuštěno na zimní hodnoty. Dnes ráno byla hladina podle tabulky Povodí Vltavy na kótě 267,99. Dnes  jsme si potvrdili, že o vypuštění Slap nerozhodovali a nerozhodují vodohospodáři, nýbrž Ústřední povodňová komise.


Dva dny tak bylo možné na březích vidět zoufalé majitele přístavišť a lodí, které se ocitly na suchu, zatímco jiní o situaci na Slapech vůbec nevědí. Podle lodí, které už stály na kýlech, zatímco hladina dále klesala, lze usuzovat na značné škody. Takové lodě bez vody padnou na bok, někdy do bahna, mnohdy na skalnaté dno, až někdy přijde voda, mohou zůstat zaplaveny. Na našem snímku muž odvazuje loď, která už stojí na kýlu, aby ji vytlačil dál na  vodu, která na místě zbývá.


O tom, že Slapské jezero se stává na neurčito retenční nádrží a s jakými parametry, ovšem Ústřední povodňová komise nikoho neinformovala. Na diskusních fórech se proto spekuluje, že půjde o trvalou situaci. Tomu, že je tato úvaha správná, by odpovídala podivná politická kritika Povodí, "že nevypustilo jezero, když prší."  Vypouštět jezero, kdykoli silně a velmi prší ovšem znamená naprostou a drastickou změnu účelu přehrady.


Diskutující na fórech popisují dramatické okamžiky vypouštění lodí na vodu a pokusy o záchranu hausboatů a mol. Nikdo se nazabývá otázkou, jak z vypuštěného jezera tyto lodě a další zařízení dostat pryč, nízký stav vody samozřejmě neumožňuje jejich vyzvednutí.


Situace je katastrovální nejen pro majitelé přístavišť, lodí, hausboatů, ale pro celý turistický, vodácký, lodní průmysl v obcích kolem jezera navázaných právě a pouze na vodu v jezeře: pro kempy, restaurace, servisy lodí, hotely. Ti všichni začali řádné podnikat u jezera a nyní se bez informace ocitli na neurčito na suchu. Pokud bude situace pokračovat, mohou své živnosti odepsat.


 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer