Jste zde

Těžba zlata v Mokrsku znovu na scéně, píší Francouzi

Publikováno dne 17. listopadu na webu francouzské agentury AFP, z původního zdroje přeložila Irena Válová


Zahraniční prospektoři si dělají chutě na české zlato


Na české zásoby zlata si brousí zuby zahraniční prospektoři, kteří doufají, že vláda po volbách uvolní moratorium na těžbu.


 


Avšak spíše než splněný sen o zlaté horečce, je dobývání zlata noční můrou pro ochránce životního prostředí a obyvatele kopcovité oblasti jižně od Prahy, oblíbeného resortu a současně největšího naleziště.


Nikdo nechce povrchovou těžbu a důl zde, uprostřed nádherných přírodních scenérií nedaleko Vltavy,“ říká starosta Chotilska Jiří Šťástka.


Lesnatý Veselý vrch několik set metrů od vesnice a okolí ukrývá kolem 140 tun vzácného kovu s odhadovanou hodnotou 100 miliard korun (3,7 miliardy euro, 5 miliard amerických dolarů).


Místo je známé jako naleziště Mokrsko a je odhadováno, že obsahuje čtvrtinu ze 380 – 400 tun českého zlata pod zemí, což je 1% globálních zásob.


Avšak místní mají strach z nezvratných ekologických škod, zvláště ze zamoření spodních vod, protože při extradici zlata je používán jedovatý kyanid.


„Z vrchu by se stala 200 metrů hluboká díra, jejíž dno by leželo pod řekou. Kyanid je nebezpečí pro životní prostředí a nikdo nemůže vyloučit nehodu z důvodu lidského faktoru,“ uvedl Štístka pro AFP.


Astur Bohemia, česká pobočka kanadské Astur Gold, nedávno požádala o pětiletou licenci na těžbu minerálů z naleziště obsahujících 2 gramy zlata na tunu.


Jde o jednu z pěti společností, které se postavily na ministerstvu životního prostředí do fronty na povolení k těžbě.


Ostatní zahrnují společnost Delta Bohemia, pobočku Delta Gold Corporation s vedením v kanadském Vancouveru a s operacemi v Kalifornii a Austrálii a místní českou společnost GTS Potamon.


Dolování zlata na území nynější České republiky se táhne zpátky dva tisíce let. Kvetlo mezi prvním a třetím stoletím za Keltů a poté znovu za Slovanů ve 14. století.


Ale nyní mu stojí v cestě moratorium na těžbu zlata, které uvalila vláda v 90. letech v reakci na žádosti zahraničních prospektorů.


V současnosti není těženo žádné naleziště zlata v České republice,“ řekl AFP  mluvčí ministerstva průmyslu Filip Matyas.


Není všechno zlato, co se třpytí…


Prospektoři nyní sázejí na příští vládu – pravděpodobně koalici levicových sociálních demokratů s populistickým hnutím ANO a se středovými křesťanskými demokraty – že uvolní embargo.


„Technologie založená na kyanidu jsou bez problémů používány po celém světě, například na Novém Zélandě,“ řekla mluvčí Astur Bohemia Olga Bubníková, která dodala, že „proces se odehrává v uzavřeném okruhu a v trubkách s dvojitým pouzdrem“.


Také hovořila o „velkém ekonomickém potenciálu“ naleziště Mokrsko, ze kterého „by mohla mít prospěch nejen společnost, ale také český stát a oblast“.


Ze zákona by český stát mohl dostat až desetinu z hodnoty odkrytého naleziště.


„Astur Bohemia nám slibovala divy, ale my dáváme přednost životu bez jejich peněz a ponechání zlata pro budoucí generace, které snad budou používat rozdílné těžební metody,“ řekl Štástka.


Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že zastavilo řízení o žádosti  Astur Bohemia kvůli procedurálním chybám. Jeho mluvčí Matyáš Vitík doplnil, že potenciální změna zákona, která by zvrátila moratorium, by vyžadovala „mnoho předběžných analýz“.


„Ochrana životního prostředí je priorita,“ uvedl pro AFP.


Jiří Bendl, který stojí v čele občanského sdružení Veselý vrch, řekl, že plán je „škodlivý  nejen z hlediska ochrany prostředí, ale také ekonomicky“.


„Když ponecháme zlato budoucím generacím, naši občané a český stát nic neztratí. Ztrátová by byla pouze těžební lobby.“


Doplnil, že zajišťuje protestní hnutí proti gigantickému těžebnímu  projektu v Růžových horách v Rumunsku, kde chce kanadská společnost Gabriel Recources vykopat 300 tun zlata a 1 600 tun stříbra.


Plánují použít 12 tisíc tun kyanidu ročně, což je dvanáctinásobek množství používaného v těžbě v celé Evropské unii.


„Situace zde je odlišná od ostatních částí světa, kde se těží zlato, zejména s ohledem na hustotu obyvatel,“ řekl Bendl pro AFP.


„Na Novém Zélandu je nepochybně možné uplatňovat právo na těžební zónu bez obav, ve středních Čechách je to nemyslitelné.“


 Původní zdroj zde:


http://www.globalpost.com/dispatch/news/afp/131117/czech-gold-deposits-make-foreign-prospectors-drool

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer