Jste zde

Temné Slapské jezero a smrt na silnici 102

Říká se, že jezero je tady hluboké třicet metrů. To je jedna z tajemných narážek během večera na chatě u jezera. Na terase svítí světla, na zahradě hoří oheň, v chatě se tančí. Večer slibně začíná. Říká se, že jezero je tady hluboké třicet metrů, řekne jedna z postav. Pohled dolů na Slapské jezero v sobě ukrývá otázku: ce se stane v příštích minátách a hodinách. Protože něco se stát musí. Svědectví mrtvých očí je však teprve před námi.


Kdo se v sobotu odpoledne díval na český kriminální film Svědectví mrtvých očí, viděl dnes už unikátní pohledy na Slapské jezero z let 1970 - 71. Viděl pohled na Měřín s několika chatkami a loukou. Polní cesty mezi prvními chatami u jezera. Šťastné hrátky ve vodě proti zátoce Punčochář. Otevřený výhled na hladinu z míst, která jsou dnes dávno zarostlá náletovými stromy a křovím. A mezi tím chaty jako útočiště a potvrzení velkého světa. Svědectví mrtvých očí se odehrává ve velkém světě podniku zahraničního obchodu Metalimex, což je něco jeko Babišův Petrimex. Tu se hovoří v Anglii s Greenem, jindy se zase jedná ve Švédsku s Sandersonem. Velký svět je prolezlý sledováním a udavačstvím, takže když elegantní Jiří Adamíra začne jezdit na chatu na Slapy s mladou milenkou, jeho tchán, kriminalista v důchodu, za ním posílá sledovačku. Začíná příběh, na jehož konci je sražená stopařka a fotografie mrtvoly na silnici 102. "Mrvá byla sražena na silnici 102," řekne ve filmi kriminalista. Silnice II/102 je dodnes jedinou silnicí, kterou se lze dostat podél Vltavy ke Slapskému jezeru. Zde je obsah filmu podle distributora:


"Hlavní postavou je tu penzionovaný kriminalista Václav Gaudl, který si začíná všímat podezřelého chování elegantního manžela své neteře Hedviky. Požádá svého přítele, podplukovníka Mácu, aby mu zjistil, kam profesor Horáček jezdí ve vypůjčeném taxikářském autě. Horáček je finančním expertem podniků zahraničního obchodu a přednáší na vysoké škole, Hedvika pracuje jako redaktorka v nakladatelství. Žijí si nad poměry, nejen díky svým profesím, ale také díky dědictví po bohatém otci Hedviky. Bydlí ve velké vile, mají dvě auta, chatu. Žena, která se snaží udržet si manžela, netuší, že má mladou milenku, jejich podnájemnici Danielu, s níž po přednáškách odjíždí na chatu. Když se Horáček rozhodne rozvést, ztropí Hedvika hysterickou scénu při níž nejprve prohlásí, že se nikdy nerozvede a nakonec způsobí nehodu, při níž zahyne mladá stopařka. Hedvika přemluví manžela, aby z místa nehody ujel. Muž to udělá protože netuší, že ho žena vyfotila, když táhl mrtvolu do křovin. Profesor Horáček se rozhodne pro radikální řešení. Chladnokrevně připraví a provede vraždu...(oficiální text distributora)"


Slapy v sobě vždy skrývaly tajemství. Přírodní scenérie jezera a rozervaných skal v blízkosti Prahy přitahovala zvláštní lidi a filmaře. Dobře ilustrovaly život lidí z tzv. vyšší společnosti, kteří měli chatu, milenku a dvě auta.  Jedno musela být simca, samozřejmě. Právě takoví lidé byli na dobré cestě spáchat zločin. Takový byl velký svět roku 1971. Náš svět se tomuto začíná blížit. Jsme sledováni a odposloucháváni. Na ministerstvu vnitra vniká tým, který bude zjišťovat, kteří lidé mají loď. Historie se opakuje, jen stromy kolem Slapského jezera jsou o čtyřicet let starší. A jako každý rok i dnes pod temnými mraky na jezerem vykvetly sněženky.


 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer