Jste zde

Slapyreport na odpuštěném Orlickém jezeře. Úžasné věci, nový svět.

Orlické jezero je úplně jiné, než Slapské jezero. Fouká tam stálý vítr a lidé se tam navzájem zdraví. Pochopili jsme, proč se na Orlíku refuje a co znamenají zátoky. A navíc: otevřete-li si u Orlického jezera v tábořišti Lavičky konzervu, kupodivu z ní nevyleze Babiš ani ani jiný idiot, co vám právě nadává do zlodějů a vrahů státního rozpočtu. Právě teď stojí za to zajet k Orlíku, i když nás leccos k smrti vyděsilo.

Orlická přehrada je odpuštěná, pásy pláží podél břehů jsou odhalené. Chůzí po písčitém dně odkrytých pláží podél jezera se lze dostat i tam, kam jindy ne, protože břehy Orlíka jsou za plného stavu vody mnohdy z lesů nepřístupné. Tak jsme Orlík nalezli. když jsme tam minulý týden emigrovali. Rybáři jsou sice rozezlení, že dno začne zarůstat trávou a náletem, ale Orlické jezero zůstane v tomto stavu zřejmě tak dlouho, dokud budou opravovat Žďákovský most. Což bude dlouho.

Žďákovský most se bude opravovat dvacet osm měsíců a Babišem osobně řízený ministr dopravy Ťok na ministerstvu dopravy potažmo ŘSD o tom nikoho neinformoval. Místní lidé zaplatí tisíce za objízdnou trasu do práce nebo budou muset veslovat přes jezero. Jak to bylo nebo nebylo odvysílal Český rozhlas a pořad se kupodivu nejmenoval Prostě se na vás vysereme. Ten pořad stojí za to. Pro nás je na tom dobré, že se díky centrálnímu byrokratismu strany a vlády v Praze respektive v Bruselu můžeme právě teď procházet po opuštěných písečných plážích Orlického jezera.

Už na hrázi Orlické přehrady se děje jedna pozoruhodná věc: nad Orlíkem fouká stálý čerstvý vítr. Posléze zjišťujeme, že takový vitr zde fouká furt a ještě zesiluje. Jedna z proplouvajících plachetnic se dost obrací v kozla. Začínáme chápat historky starých orlických zbrojnošů o tom, jak refovali, což je pro nás imigranty ze Slapského jezera činnost nepotřebná neboli směšná. Pokud tedy zmenšenou plochu plachty nehodláte v bezvětří použít jako luxusní slunečník. 

V tábořišti Lavičky je všechno při starém. Ty, co si zde před mnoha lety vykolíkovali parcelu na karavan, dřevěný sud nebo maringotku, odsud nedostane režim ani párem koní. Jsou tvrdí, ale přátelští, stojí si za svým a nikoho mezi sebe nepustí. A dobře činí, aspoň se mezi ně nedostane profesionální udavač z ministerstva financí, úřadu ochránce práv nebo policie nebo amatérský udavač z lidu. Táborníci sedí pod slunečníky před svými karavany s výhledem na Jezero a veřejnou pláž rovněž s heslem "Prostě se na vás vysereme".

Po odhaleném písčitém dně dojdeme až k místu, kde všechny lodě nesou označení Sport-eli, což je divné, protože každá plachetnice je jný typ. Zřejmě jachetní klub, soudíme a jdeme dál. Na odkryté pláži pod chatami jsou všude amatérské cedule zákot kotvení, zákaz rozdělávání ohňů, zákaz stanování. Vidíme, že tady jedni lidé nechtějí, aby sem chodili jiní lidé. Jiní lidé by mohli svojí přítomností těm prvním lidem rušit jejich kruhy v písku. A pak se před námi otevírá zátoka a další zátoka. Později zjistíme, že Sport-eli je půjčovna osmnácti plachetnic.

Zátoky na Orlické přehradě jsou úplně jiné, než zátoky na Slapském jezeře. Slapské zátoky jsou dlouhé, úzké, kroucené, jejich strmé hlubiny zařezávají do skal. Orlické zátoky jsou okrouhlé, krátké, široké a břehy pozvolné. Skýtají dost prostoru pro úkryt i manévrování s lodí. Nyní chápeme, proč zákaz kotvení v zátokách, další výdobytek centrálně byrokratického státu a strany a vlády je prožíván tak úkorně.

Na začátku jedné zátoky uvidíme jet-board, něco, co jsme ještě nikdy neviděli. Pak proti nám vyjdou čtyři lidé, dva muži a dvě ženy a stane se něco, při čem by se v nás krve hrůzou nedořezal. Oni řeknou: "Dobrý den." Ještě dlouho pak vyděšení šeptem rozebíráme, zda a proč se lidé u Orlického jezera navzájem zdraví. Zpátky pak raději kráčíme při břehu, neviděni a neslyšeni, kolem kvetoucích divokých kosatců, ve vůních červnového večera a vlhké mlhy od jezera při západu slunce.

Avšak první znaky přítomnosti jiné civilizace jsou tady. Nacházíme je na kamenech urostřed písečné pláže. Kdosi zde pro nás sestavil znamení.

Irena Válová

Foto Petr Stříbrný a Irena Válová (znamení)

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer