Jste zde

Masakr na Velkém jihu: Dnes vzdal Japonec, Beyou bez plachty zastavuje. Zopakuje se případ Profesor Khomorov?

Z Velkého jihu přicházejí co den to dramatické zprávy. Pro našich sedm čtenářů přinášíme pokračování příběhů mužů, kteří sami na plachetnici obeplouvají svět v nejrychlejším a neobtížnějším závodě Vendée Globe. Jeden vzdal, jeden nad propastí, jeden nalezen v ledovcových polích. Zopakuje se případ „Profesor Khomorov“? Flotila nyní měří 5000 mil. Vedoucí loď Banque Populaire na snímku vyfotografovalo francouzské námořnictvo operující u Kerguelenových ostrovů, které stále patří Francii. Námořníci pozdravili závodníka z helikoptéry.

Dnes ráno ohlásil Japonec Kojiro Shiraishi, že závod vzdává. Kojiro se nacházel v Indickém oceánu za Mysem Dobré naděje, když se mu v noci ve 02,30 v mírném větru zlomil stěžeň (mast). Řečí Vendée Globe je loď Spirit of Yukoh „dismasted“, odstěžňovaná. V osm hodin ráno pak ohlásil, že závod vzdává a vyjádřil lítost vůči všem, kdo ho podporovali. Japonsko bylo na svého závodníka hrdé, jak jsme o něm již informovali. Také my děkujeme za výkon a krásné fotografie z oceánu. Kojiro míří zpátky do Kapského města a stává se třetí lodí, která hledá záchranu právě tam.

Nad propastí, bez plachty, ve vichřici

V horší situaci je francouzský závodník Jérémie Beyou, který právě  balancuje nad propastí pokračování v závodu. Poté, co mu odešel zásek vozíku hlavní plachty na kolejnici stěžně, rozhodl se zakotvit u ostrova Amsterodam. K ostrovu se přibližuje rychlostí 5 uzlů a hlásí, že plachtí bez hlavní plachty. To je velké omezení rychlosti, manévrovatelnosti i bezpečnosti – zvláště když Jérémie hlásí, že ho právě minula fronta s větrem o síle 40 uzlů. 

Zatím není jasné, co a jak zamýšlí Beyou opravovat.

Nezapomenutelný Profesor Khomorov

Mějme na paměti pravidla závodu, který nese podtitul „bez pomoci“. Závodník nesmí během zběsilé plavby kolem světa třemi oceány na plachetnici přijmout žádnou pomoc. V minulém vydání Vendée Globe se v podobné situaci ocitl švýcarský závodník Bernard Stamm, který ve vichřici a řádění běsnících čtyřicítek přistál u Nového Zélandu a přivázal se k ruské výzkumné lodi „Profesor Khomorov“.  

Podle pravidel to Bernard nahlásil závodnímu managementu. Jenže v dalších hodinách se stala pro Bernarda problematická věc: námořníci z ruské výzkumné lodě Profesor Khomorov si chtěli prohlédnout IMOCU 60 a prostě Bernardovi nalezli do lodě. Z dalšího popisu situace to ovšem vypadá, že i Bernard tak trochu lezl na Profesora Khomorova. Rozhodčí komise zasedla a až k Mysu Horn rozhodovala, zda se Bernard Stamm dopustil pomoci či nikoli a zdá má být vyloučen ze závodu. Když byl Bernard u Mysu Horn, tak jim sám rozhodnutí ulehčil: Prostě na Hornu přistál a vystoupil, protože prý jel za kamarády nafasovat čerstvou vodu! 

Po této neuvěřitelné akci byl Bernard Stamm ze závodu Vendée Goleb 2012/13 diskvalifikován. Přes zastávky a pokecy v různých oceánech na nejnebezpečnějších místech světa závod dokončil na devátém místě, které se nepočítalo. Kdo je Bernard Stamm a rozhovor s ním můžete shlédnout v našem filmu Borci z Barcelony, neboť další cesta kolem světa pro Bernarda Stamma v Barcelona World Race skončila vítězstvím.

Mimochodem, když jsme s Bernardem Stammem v Barceloně hovořili, zeptali jsme se na Profesora Khomorova. „Byla tam zas!“ vykřikl nadšeně Bernard, který i v další cestě kolem světa  podle svých slov přítomnost ruské výzkumné lodě na stejném místě zaznamenal na přístrojích.

JPD se nehlásil, našli ho v ledovcových polích

Rozhodčí komise a závodní management už tento týden jednou zasahovaly, a to docela drasticky. Francouzský závodník Jean –Pierre Dick zvaný JPD se přestal hlásit. Race management na aplikaci, která všechny závodníky stále 24 hodin sleduje, zjistil, že JPD vjel do zakázané ledovcové zóny. Trať závodu je totiž vytýčena tak, že závodníci mají vyznačenou zónu ledovcových polí, kam podle dohody se záchrannými službami dotčených zemí nesmí vjet. 

JPD obdržel varování a dostal v souladu s pravidly na vybranou: buď se vrátí do bodu, ve kterém vjel do zóny ledovcových polí nebo bude pokračovat a půjde před komisi. JPD s vybral první možnost a ztratil osm hodin plavby. 

Management ostatním kapitánům plachetnic rozeslal závodní směrnici s příkazem dodržovat zákaz. 

Na další fotografii aktuálně pořízené francouzským námořnictvem v souvislosti se závodem Vendée Globe jsou fragmenty ledovců u Kerguelenových ostrovů, kde francouzské námořnictvo operuje. Jachtaři musí být v těchto místech ostražití dnem i nocí. Lodě jsou vybaveny signalizací pro plující předmět, ale přesto jde o jachting v minovém poli.

Totální masakr na Velkém jihu
JPD je jeden z nejzkušenějších závodníků, který v minulém vydání Vendée Globe přišel v Atlantiku o kýl lodě a 4000 mil odjel bez kýlu. Na IMOCE 60, která má plochu plachet jako tři fotbalová hřiště, uprostřed oceánu, bez stabilizujícího kýlu, to je vrchol všech vrcholů umění jachtingu. JPD navíc s takto těžce poškozenou lodí skončil na 4. místě.

A jak pokračuje samotný závod? Flotila závodníků měří nyní 5000 mil. Závodníci jsou podle svých možností rozprostřeni od Jižního Atlantiku až po Indický oceán  a Oceánii a k Mysu Leeuwin. S velkým odstupem spolu na  prvních místech stále bojují Alex Thomson a Armel Le Cleac’h, přičemž si první a druhé místo stále vyměňují. Tato naprosto vyrovnaná bitva dvou osamělých mořeplavců v oceánu na trati dlouhé přes 50 tisíc kilometrů je totální masakr. Dva muži, kteří se na plachetnici v hukotu větru pronásledují už měsíc a budou se takto rvát ještě dalších šest týdnů. Totální masakr.

Irena Válová

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer